Úvodní strana / Články / Odkazy
Fotky / Downloadz /

  Zpět do nadřazené sekce Články  

Vytisknout Vytisknout

Jako příspěvek k otázce vztahů s wiccany jsem si vzpomněl na překlad jednoho článku, který jsem před jistou dobou pořizoval.

 

Čarodějnice vs. mágové

středověký třídní boj?

V příspěvku datovaném 00-01-04 15:17:09 EST se píše:

Velmi rád bych k tomu slyšel víc argumentů. Rád uslyším víc o tom, jak moderní čarodějnictví není založeno na starých praktikách... a především rád poznám zdroje pro takové argumenty. :) Nelovím tady nějakou přestřelku, jen se trochu víc zajímám o případnou diskusi, protože se mi zdá, že je to téma, které některé z vás přivádí do varu.

Ok, takže v několika bodech.

Na chvíli se stanu panem historikem -- Wicca, coby náboženské hnutí začíná pravděpodobně někdy v roce 1948, kdy Gerald Gardner přišel na to, že se mu postaví jenom když u toho někoho bičuje, a taková kultovní záležitost mu k tomu poskytla ospravedlnění. ( Údajně to není pravda. pozn. překl. ) Pokud se blíže podíváme na jejich ceremonie, u většiny z nich je velmi jednoduché najít jejich původ -- eklektický mix různých magických praktik a několik věcí vykradených z Golden Dawn.

Avšak čarodějnictví coby výraz lidové víry a praktik je na ústupu. Vzalo na sebe množství podob a jeho stopy lze stále nalézt v Evropě a odlehlých oblastech na jihu Států ( za tohle by autor zasloužil po tlamě, ale alespoň je dobře vidět, co si takový Američan myslí o Evropanech, pozn. překl. ). Moderní farmáři se s něčím takovým zpravidla neotravují, protože na to nemají čas mezi péčí o stroje a hrou na plodinové burze.

Já osobně nemám problém s takovými těmi řečmi o starobylosti, které Wiccani šíří, i když jsou to nesmysly. Konec konců, Svobodní zednáři se také hlásí k jakési pochybné události při budování Šalamounova chrámu a je to pravda asi tak jako že Buddha doopravdy dosáhl osvícení, Ježíš byl doopravdy Božím Synem a že papež je neomylný. Mou hlavní výhradou vůči wiccanům je jejich evangelizační zápal, se kterým každému cpou svůj pohled na svět. Pamatuji si, jak jsem měl před několika lety ohnivou debatu se Scottem Cunninghamem, kdy jsem mu navrhl, ať si své "Wiccan Rede" strčí tam, kde mu to bude dělat dobře. ( A podle toho, co se mu stalo, nebylo "Rede" jedinnou věcí, kterou tam strčenou měl! )

Ale je tu jeden prvek oné vendety mezi mágy a čarodějnicemi, který je často přehlížen ... Kdysi existoval skutečný třídní boj mezi mágy a čarodějnicemi.

Přemýšlej o tomhle: Čarodějnice byly, z větší části, vesničanky, nevzdělané, s magickými schopnostmi rozvinutými tak akorát, aby už se s nimi dalo něco zvládnout a znervózňovat lidi v okolí. Mágové na druhou stranu byli vzdělaní ( měli by být ), měli peníze, protože nářadí pro tohle řemeslo něco stálo, a prakticky všichni patřili ke kléru.

Takže kdo tedy upaloval čarodějnice? Mágové -- nebo s tím přinejmenším začli. Nijak se jim totiž nelíbilo, když jim někdo jen tak fušoval do toho, co považovali za svůj obor.

A tak je to vlastně až do současnosti. Magie sama sebe vidí jako systém ve kterém operatér stojí ve středu dění. Wicca se prezentuje coby náboženství a je tedy nasměrovaná směrem od individua. Je dobré připomenout, že mágové nejsou velcí fandové náboženství. Mají sklon dívat se na ně spatra, a wiccani se přirozeně bojí mágů, především chaotů, poněvadž představují sílu, která je mimo jejich systém i kontrolu.

Pozor, tohle je samozřejmě generalizace, a netýká se nějaké konkrétní osoby. Jsou zde i wiccani se kterými je spousta zábavy ( jeden takový mi svědčil na svatbě ) a existují mágově, kteří se s wiccany snášejí dobře. Problémy se obvykle ukážou při náhodných setkáních, kdy dojde ke skutečné srážce dvou světonázorů.

the end

 

Copyright © Uncle Chuckie, 2000

Translation © Hrabě, 2003

 

  Zpět do nadřazené sekce Články  

Vytisknout Vytisknout

Naposled přidané články

Copyright © ChaoSpace 2001-2019